Defne Yaprağı'nı artık facebook'tan takip edebilirsiniz..
Çiğdem Aşı

   Bu güzelim topraklarda baharın gelişi her yörede farklı kutlanılır.Bizim yöremizde çiğdem çiçeği baharın habercisi sayılır.Bir şenlik edasında toplanılıp, bazen bir mahalleyi, bazen bir apartmanı, çoluk çocuğu bir araya getirerek,bir paylaşıma vesile olurdu(şimdilerde unutulsa da)Çoluk çocuk birkaç kişi yakınlardaki bağ yollarına veya yamaçlara çıkar çiğdem toplardı.Kök kısmındaki domurla birlikte koparabilmek için dipten sükülüp,mahalleye getirilirdi.Dikenli bir ağaç dalı koparılıp(iğde gibi)çiğdem domurları dikenlerine takılarak süslenip, çocukların ellerinde, sırayla mahallenin her kapısının önünde durulurdu.
 
    Çiğdem çiğdem çiçeği
    Alaca bulaca saçağı
    Dam üstünde boyunduruk
    Dura dura yorulduk
    Verenin oğlu olsun
    Vermeyenin kedisi ölsün
 
   diye hep bir ağızdan tekerleme söylenip, evin hanımının vereceklerini beklerdi.Bunlar bulgur,soğan,kıyma,tuz,yağ,odun artık evde hangisi varsa ne kadar verirse...Yeteri kadar toplanınca bir gönüllü bulunup; ateş yakılarak üzerine büyükçe bir kazan oturtulup, çiğdem aşı pişirilirdi.Pişen aş büyükçe bir siniye boşaltılıp,içine çiğdem çiçekleri dikilirdi.Kaşığını,tabağını kopan çocuklar sininin etrafına dizilirdi.Pazar günü yakınımızdaki baraj yolunda, çiğdem çiçeklerini görünce bizde, o günleri anarak çoluk çocuk neşeyle topladık.Eve gelip ağacımızı hazırlayıp, aşımızı pişirdik.Anne babasıyla bizi ziyarete gelen Mustafa Esat bebeğimizin sofraya verdiği neşeyle,aşımızı afiyetle yedik.
 
 
 
    Malzemeler:(12 kişilik)
 • 2 su bardağı pilavlık bulgur
 • 3 adet orta boy soğan
 • 150-200 gr. kıyma
 • 5-6 parça domates kurusu(domates zamanı olmadığı için)
 • 12 su bardağı su(tercihen bir kısmı et suyu)
 • 2 yemek kaşığı salça( tercihen domates ve biber salçası karışık)
 • tuz,karabiber,pulbiber
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 1. Büyükçe bir tencereye tereyağ ile ince doğranmış soğanlar eklenip,kavrulur.
 2. Kıyma ilave edilip kavrulur.Önceden sıcak suda yumuşatılmış ve doğranmış domates kuruları ve salça ilave edilip, bir iki çevrilir.
 3. Yıkanmış bulgur,sıcak su ve et suyu  da eklenir.Baharatı ve tuzu ayarlanıp,bulgurlar pişene dek kaynatılır(bulgurlar hafif diri kalarak ocağı kapatırsanız,içerisindeki sıcaklıkla biraz daha şişecektir)
 4. Eğer varsa çiğdem çiçekleri de üzerine serpilip servis yapılır.
   Not:Bu çorbayı yaz veya sonbahar günlerinde yaptığınız da  içerisine kabukları soyulup,ince doğranmış 2 domates ve 3-4 adet sivri biber ilave edin.Lezzeti artacaktır.
         Midesinden rahatsızlığı olanlar köftelik bulgur ile de pişirebilir
 
         Yorum ekle     Derecelendir: 1 - 2 - 3 - 4 - 5     Toplam: 18197
 
 Merhaba Meryem Hanım'cığım. Nasıl hatırlamam. Komşu evlerden çiğdem çiçeği şarkısı ile toplanan malzemelerle, Nejla BERKER teyzemin çiğdem aşı pişirdiğini. Komşulardan birisi de mutlaka çiğdem çiçeğini toplamış olurdu. Kocaman bir yer sofrasında afiyetle yenirdi.Çocukluk işte.. Nasılda lezzetli gelirdi. Ellerine sağlık.

Ayşe COŞKUNER   18.3.2008 
 Bu güzel günleri bana hatırlattığın için çok tşk ederim.Rahmetli babannem de pişirirdi tadı damağımda hala nur içinde yatsın.
Sunum harika Çiğdemler de öyle.... valla akşam eve gidince pişireceğim çok canım çekti :))))))))))

şule çenesiz   18.3.2008 
 Bize yine geçmiş ve güzel günleri yaşattınız...Siz çok ve güzel yaşayın Meryem hanım.Teşekkürler.......

Zehra   18.3.2008 
 yusuf-un kuyuda,musa-nın nur dağında yakup-un göz yaşlarında HZ MUHAMMEDİN hıra dağında yaptığı tüm dualar size rehber olsun..hayırlı kandiller


emineninemekleri   19.3.2008 
 Emine'ciğim ne güzel bir dua bu.Ağlattın beni!Allah razı olsun.Hepimize...

Meryem   19.3.2008 
 Ey yalnızların kendi başlarına kalmışların arkadaşı;ey umutsuzluğa düşmüşlerin yardımcısı.Ey yoksulların malı,ey zayıfların gücü ey fakirlerin hazinesi,ey gariblerin sığınağı,ey kudretin yalnız kendisi mahsus olduğu,ey ihsaniyle tanınmış keremi sonsuz rabbim HZ.Muhammet(s.a.v)hürmetine vatanımıza birlik beraberlik devletimize zeval verme yarabbi kandiliniz mübarek olsun arkadaşım hediyene tekrar teşekkür ederim.Siten gayet güzel gidiyor gönülden destekliyorum A.E.O.

zehra emre   20.3.2008 
 meryemcim inanki ilk kez okudum ve öğrendim çiğdem ağacına bayıldım fakat çiğdem aşın harika görünüyor bu hafta içinde deniyeceğim sizden öğreneceğim daha çok şey var inan
gönül ablan   21.3.2008 
 iyi günler,
çiğdem aşını ilk kez duydum ama çok güzele benziyor bizim oaralarda da çiğdemlerin kök kısımları yayla zamanı ilk gidilince toplanırdı(özellikle çocuklar toplar) sonra haşlanıp hep beraber yenirdi, öyle bir geleneğimiz vardı çocukluğumuzda şimdilerde çocuklarda bilmiyor, büyüklerde böyle gelenekleri öğretmiyor sanırım sizin çiğdem aşını görünce o günler aklıma geldi kolay gelsin

zelnur   24.3.2008 
 Aynen babamdan dinledigim gibi anlatmissiniz. Neredeyse kelimesi kelimesine ayni.

Fatma   11.4.2008 
 Nasil kiydiniz o guzelim cicekleri soganiyla koparmaya?
Siz evde birkac saat goreceksiniz diye, zevkle bahsettiginiz baraj yakinindaki bolgede, onumuzdeki yillarda cigdemler acmayacak. Hem siz hem de baskalari bu guzelliklerden mahrum kalacak. Anlamiyorum nasil yapabilirsiniz boyle birseyi, ustelik cocuklariniza ogretirsiniz!!!

Aysun Bolat   27.8.2009 
 Çiğdem çiçeği genelde kırda bayırda,yerleşim yerlerinden uzak açarlar.Yıllardır yani 100 belki 150 senedir yapılagelen gelenek bu.Bu kadar zaman süregelen bu gelenekle nesli hala tükenmemiş,hatta bir güzel bir anlam yüklenmiş...

Meryem   28.8.2009 
 unutulurmu 7 yaşındaydım bizde yapardık bu cigdem aşını ama biz kendimi toplardık cigdemleri canımız cıkardı toluçam diye tabi küçük oldumuz için neyse anılarım tazelendi cok güzel bir duyguydu unutuldu şimdi herkes gecim telaşesine dünya derdine düşmüş ne diyeyim ne kadar dünya menfatine baglanırsak okadarda unutuyoz güzel şeyleri

yılmaz dorukank.05373745812   31.1.2010 
Sayfa {1}

Ara:

» Genel bilgi
    ¤ Ana sayfa
    ¤
Hakkında
    ¤ Tüm tarifler
    ¤ Kullanılan ölçüler
» Yemek listesi
    ¤ Çorbalar
    ¤ Sıcak yemekler
    ¤ Köfteler
    ¤ Salatalar ve Zeytinyağlılar
    ¤ Hamur işleri
    ¤ Şerbetli ve Sütlü Tatlılar
    ¤ Kekler ve Pastalar
    ¤ Kurabiyeler
    ¤ tartlar,paylar ,kişler
    ¤ Kahvaltılık
    ¤ Reçeller ve Marmelatlar
    ¤ Yöresel yemekler
    ¤ Sofralar
    ¤ Faydalı Bilgiler
    ¤ Kış Hazırlıkları
    ¤ Linkler
    ¤ Deneme Mutfağı
» En çok beğenilenler
    ¤ Havuçlu Kek ve Havuçlu Pasta
    ¤ Amonyaklı Pasta
    ¤ Kandil Simidi
    ¤ Lokma Tatlısı
    ¤ Midye Böreği
» Yemek arşivi
 
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
» İstatistikler
 Bugün tekil hit : 560
 Bugün sayfa izlenimi : 10.837
 Bu hatfa tekil hit : 3.360
 Bu hafta sayfa gösterimi : 47.928
 Bu ay tekil hit : 12.172
 Bu ay sayfa gösterimi : 211.695
 Genel tekil hit : 1.833.897
 Genel sayfa gösterimi : 14.229.900
» Bağlantılar
 -
» Müzik kutusu

 


©
2007 Defne Yaprağı - Tüm hakları saklıdır.   
Tasarım, hosting: Gisa   
 


kocaeli, Kocaeli, İzmit, Izmıt , kocaeliyerel.com, kocaeli rehberi, haber, kocaeli haber ,rehber, şehir, etkinlik, kültür, sanat, film, sinema, lezzet, yemek, yeme, içme, eğlence, moda, alışveriş, indirim, ücretsiz, armağan, bedava, haber, gezi, turlar, tatil, turizm, iş, ticaret, eğitim, opera, bale, tiyatro, konser, parti, müzik, festival, fuar, kongre, arama, harita, , kocaeli olay, özgür kocaeli , bizim kocaeli , Turkey, Türkiye