Defne Yaprağı'nı artık facebook'tan takip edebilirsiniz..
Elma Sirkesi Yapımı

   Sevgili Nilgün'ün isteği üzerine, annemin yöntemi ile elma sirkesi yapımı:
  • Öncelikle kullanacağınız elmaları çok iyi yıkayın.Elmaları kabukları ve çekirdekleri ile dilimleyip,yumuşayana dek üzerini geçecek kadar suda pişirin.10-12 saat dinlendirin.Bir süzgeçle ezmeden tüm suyunu süzün.Ilıyan suyu,çok iyi temizlenmiş ve kurulanmış,büyükçe bir kavanoz(veya tahta küp) dökün.(Annem posa kısmını bu şekilde süzerek alır ama posasıda eklenerek konulabilir)
  • 1 su bardağı elma sirkesini(özellikle ev yapımı bulunursa daha iyi olur) maya olarak içerisine ilave edin.1 yemek kaşığı tuz ve 1 çay bardağı nohut ekleyin.
  • Ara sıra evde arta kalan ve çürümeye yüz tutmuş elmaların çürük kısımlarını alıp bu şekilde hazırlayıp yine suyunu buna ilave edin.
  • Arta kalan şeker şerbetlerini,reçel artıklarını(tüketilmeyen) çok az sulandırıp,kavanoza ilave edin.Lezzet verir.
  • Kavanozu 18-25 ºC sıcaklıkta doğrudan güneş almayan havadar bir yerde bekletin.Ağzını ilk iki hafta hava alabilecek şekilde,ama dış etmenlerden koruyacak bir sıkı tülbent parçası ile kapatın.Bu sürede hareket ettirmeyiniz.Daha sonraki haftalarda üzerine bu şekilde iken tam oturtmadan kapağını örtün(bir şekilde yine hava ile teması sağlanmalı)
  • Yaklaşık 8-10 ayda sirkeniz olgunlaşacaktır.Bu süre tabi ,üzerine eklediğiniz her malzeme ile uzayacak veya kısalacaktır(eklediğiniz her malzemenin steril olmasına dikkat ediniz)
  • Eğer daha çabuk olmasını dilerseniz bir kerede doldurup ilave etmeyin.Bu da en az 8-10 hafta sürecektir. Posaları ile hazırladıysanız;bu süre sonunda sık sık kontrol edilip,eğer olgunlaştı ise fermantasyonun sürmemesi yani gittikçe keskinleşmemesi süzgeçten geçirilir.
  • Sirkeniz olgunlaştığında, kullanmadan önce,üzerinde oluşan sirke anası denilen kaygan ve saydam bir tabakayı alın.
  • Eğer elmaları pişirmeden yapmak istiyorum derseniz:elmaların suyunu çıkarıp(meyve sıkacağı da çok iyi yınıp dezenfekte edilmeli) posasıyla birlikte kavanozlanır ve diğer işlemler aynen tekrarlanır.Birkaç hafta sonra üzerindeki duru su süzülüp başka bir kavanoza alınır.Üzeri tülbetlenip olgunlaşması beklenir.


     Not:Piyasada doğal diye satılan elma sirkelerinin içinde kanser yapan E223 ya da E224 maddeleri var.Özellikle zayıflamak ve birçok hastalığa sifa bulmak için bal ile karıştırılarak içilen elma sirkenizi kendiniz yapmanızda yarar var.

 

 
Yorum ekle     Derecelendir: 1 - 2 - 3 - 4 - 5     Toplam: 19081
 
 Değer tabiki Nergis hanım gibi hazır gıdacı olanlar Doğal yapılmış ürünlerin vermiş olduğu tadı alamadıkları için üzücü. Kanser neden bu kadar çok çoğalıyor bi düşünmek gerekir nedeni tabiki hazır gıdalar. Raflarda uzun süre bozulmadan kalsın diye kullandıkları kimyasal maddeler vücuda çok büyük zarar veriyor. Kullanılan her ürünü mevsiminde ve hormonsuz olanı tüketirsek hem daha sağlıklı hemde daha uzun genç bir hayat yaşamış oluruz.

H.Eryılmaz   17.9.2013 
 N ALAKA PASTA TARİFİ BEKLERKEN MARKETLER DE ÇOK VEDE HESAPLI BUKADAR UĞRAŞA DEĞERMİ?

NERGİS   11.4.2009 
 meryem'ciğim emeğine sağlık.Gerçi elma sirkemi annem yapıyor sağolsun, ama artık başına geçmek lazım.Ayrıca arkadaşımın yazdığına Katılmıyorum.Herşeyi marketten alıp, tükettiğimizden artık her evde bir kanser vakası var değil mi? ÇOK TEŞEKKÜRLER CANIM.

tülay uzel   25.4.2009 
 kolay gelsin

   14.5.2009 
 ben de denemiştim elma sirkesini çok çoook uğraş verdikten sonra becerebildim. çalışan bir bayan olduğum halde tükettiğimiz bir çok şeyi evde hazırlama tarftarıyım ben de... kolay gelsin...

s. turan   17.8.2009 
 merhaba sitenizi takip ediyorum. Vediğiniz bilgiler için teşekkürler. Dün elma sirkesi hazırladım ben de. Yalnız posası ile birlikte koydum. Halam 5-6 ay posası ile birlikte durmasını söyledi. Acaba posasını ne kadar zaman sonra içinden almalıyım. Cevaplarsanız sevinirim .

fatma   30.9.2009 
 Fatma,yukarıdaki gibi kaynatarak yaptıysan 10-12 saat içerisinde beklet,daha fazla bekletmene gerek yok.Ama doğrudan dilimleyerek yaptıysan 2 ay yeterli gelir.Sevgilerle...

Meryem   30.9.2009 
Sayfa {1}

Ara:

» Genel bilgi
    ¤ Ana sayfa
    ¤
Hakkında
    ¤ Tüm tarifler
    ¤ Kullanılan ölçüler
» Yemek listesi
    ¤ Çorbalar
    ¤ Sıcak yemekler
    ¤ Köfteler
    ¤ Salatalar ve Zeytinyağlılar
    ¤ Hamur işleri
    ¤ Şerbetli ve Sütlü Tatlılar
    ¤ Kekler ve Pastalar
    ¤ Kurabiyeler
    ¤ tartlar,paylar ,kişler
    ¤ Kahvaltılık
    ¤ Reçeller ve Marmelatlar
    ¤ Yöresel yemekler
    ¤ Sofralar
    ¤ Faydalı Bilgiler
    ¤ Kış Hazırlıkları
    ¤ Linkler
    ¤ Deneme Mutfağı
» En çok beğenilenler
    ¤ Havuçlu Kek ve Havuçlu Pasta
    ¤ Amonyaklı Pasta
    ¤ Kandil Simidi
    ¤ Lokma Tatlısı
    ¤ Midye Böreği
» Yemek arşivi
 
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
» İstatistikler
 Bugün tekil hit : 769
 Bugün sayfa izlenimi : 8.935
 Bu hatfa tekil hit : 1.588
 Bu hafta sayfa gösterimi : 17.094
 Bu ay tekil hit : 16.595
 Bu ay sayfa gösterimi : 215.383
 Genel tekil hit : 1.887.010
 Genel sayfa gösterimi : 15.001.725
» Bağlantılar
 -
» Müzik kutusu

 


©
2007 Defne Yaprağı - Tüm hakları saklıdır.   
Tasarım, hosting: Gisa   
 


kocaeli, Kocaeli, İzmit, Izmıt , kocaeliyerel.com, kocaeli rehberi, haber, kocaeli haber ,rehber, şehir, etkinlik, kültür, sanat, film, sinema, lezzet, yemek, yeme, içme, eğlence, moda, alışveriş, indirim, ücretsiz, armağan, bedava, haber, gezi, turlar, tatil, turizm, iş, ticaret, eğitim, opera, bale, tiyatro, konser, parti, müzik, festival, fuar, kongre, arama, harita, , kocaeli olay, özgür kocaeli , bizim kocaeli , Turkey, Türkiye