Defne Yaprağı'nı artık facebook'tan takip edebilirsiniz..
GDO’ya Hayır

   Her geçen gün ulusal ve kültürel değerlerimizin bir bir kaybolduğu,adına küreselleşme denen süreçle birlikte;insanoğlunun hırsları,geleceğimizi büyük tehlike altına alıyor.Çocuklarım için ne yapabilirim,kültürel ve yerel değerlerim yok olmasın mı diyorsunuz?Genetiği değiştirilmiş ürünlere hayır mı diyorsunuz?..
   O zaman,olana bitene seyirci kalmayan bu insanlara katılalım!
 
 
    fikirsahibidamaklar.blogspot.com/
 
  
  
Fikir Sahibi Damaklar diyor ki:

Dünya dünya olalı  beri mısırın püskülüne konan kelebeği, artık 'konmamaya' ikna etmek üzere mısırın genetiğine işlenen bir kimyasal, yıkamakla çıkmaz, biliyorum; çünkü kızımın gözlerinin yeşili gibi, o kimyasal da, tümüyle mısırın kodlarında artık. Üzerinde ya da etrafında değil. İçinde.

Kelebek konarsa mısırın püskülüne ve yumurtalarını bırakırsa eğer, ürünün bir kısmı zarar görür, doğru. Ama, o mısırı kızım yediğinde, içine işlenen, yıkamakla temizleyemeyeceğim, haşladığımda gitmeyecek o kimyasal, kızıma ne yapar... Asıl onu merak ediyorum ben.

Diyorlar ki "üreticisi, eğer, GDO'lu ürünün zarar verdiğini fark ederse, ürününü piyasadan çeker!"
Diyorum ki, "benim kızım denek değil!"

Anneler! 26 Ekim Pazartesi günü 27388 sayılı Resmi Gazete'de sizi, ailenizi, çocuklarınızı çok yakından etkileyecek bir yönetmelik yayımlandı:

Tohumluklar dışındaki genetiği değiştirilmiş organizma ve ürünleri ile bunları içeren gıda ve yem maddeleri hakkında karar verme, işleme, ithalat, ihracat, izleme, tescil, etiketleme, kontrol ve denetim ile ilgili usul ve esasları kapsayan Gıda Ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar Ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol Ve Denetimine Dair Yönetmelik" !

Şu andan itibaren market raflarına uzanıp da aldığınız herhangi bir ürün, çocukluğunuzda yediğiniz, yemeye alıştığınız gıda olmayacak. Çocuklarımıza "çocukken yediğimiz"i yedirme hakkımız, elimizden alındı. "Yerine koyduğumuz"sa, çocuklarımıza yüksek ihtimal daha fazla sağlık problemi olarak dönecek. Yeni doğanlarımızda daha fazla otizm göreceğiz. Yeni doğanlarımızın daha çoğu yaşamayacak. Çocuklarımızın çocuklarını görebilme ihtimalimiz, annelerimizinkinden daha düşük olacak...

Aldığınız her ürünün etiketini okuyun. Her içeriği sorgulayın. Endüstriyel, hazır, paketlenmiş gıdalardan uzak durun. Organik ürün tercih edin. Sertifikasyon sistemi mükemmel olmasa da, bu ürünler diğerlerinden pahalı görünse de gözünüze, düşünün ki gerçek gıdayı tanımlamanın henüz başka bir yolu yok. Gerçek gıda tüketin. Gerçek gıda tüketmemek çok daha pahalı, unutmayın. Çocuğunuza ne yedirdiğinizi ve neden diğerini yedirmediğinizi anlatın. Anlatın ki, o da kendini koruyabilsin.

Ve unutmayın: bugünün dünyası kazanç odaklı! Cebinizdeki o binbir güçlükle kazandığınız paranın alım gücüne son kuruşuna kadar güvenin. Onu gerçek gıdaya yatırın. Düşünün ki raflardaki onca yapay ürün, onca niteliği düşük gıda siz satın almadığınızda karlılığını yitirecek. Düşünün ki, gıdaymış gibi yapan onlarca kavanoz, kutu ve şişe siz satın almadığınızda üretenlerine birer zarar olarak geri dönecek. Ve hayal edin, bir gün, eğer, çokuluslu şirketler fark ederlerse ki tüketici gerçek gıdaya yöneliyor, kimbilir, belki üretimlerini gözden bile geçirirler.

Gerçek gıdaya eşit erişim hakkı
çocuklarımızın en temel hakkıdır!

Bu yönetmelik bizi kollayan bir yönetmelik değil.
Bu yönetmelik çokuluslu şirketlere toprağımızı, tohumumuzu sömürme yolu açan bir kapı.
Vatandaşını ticaretin, gerçek gıdayı GDO'nun önüne koyan bir yönetim arzuluyoruz.
Biz GDO'lu gıdaların yönetilmesini değil, yasaklanmasını istiyoruz.
Yönetmeliği kaleme alan ve altını imzalayanlara bir çift sözümüz var:
"Oğul sadıklığın bu muydu? Valla kurda yedirdin beni!"

Fikir Sahibi Damaklar, "Ne yersek, oyuz" diyorlar

www.fikirsahibidamaklar.org

 Yorum ekle     Derecelendir: 1 - 2 - 3 - 4 - 5     Toplam: 16338
 
 göruntusu bile beni korkutmaya yetti...insanlık kendini yok ediyor.ve yetkililer seyirci kalıyor.kimler rant elde ettiğini sanıyor... yokmu bunların ,çoçukları ,torunları....YAZIK bu zihniyete sahip insanlara...onları gelecegi,zehirledikleri için kınıyorum.

filiz doğan   7.6.2011 
 BRAVVOOO

   15.6.2011 
 HAYDİ BİDAHA DİYEREK TARİF VERİYORSUNZ

   15.6.2011 
 ayıp yaa tarif bekliyoruz

   26.6.2011 
 Sevgili Meryem Hanım ;

Mübarek Ramazan ayında iftarda değişik tatlar aramak için internette gezinirken sizin sitenizi keşfettim ve yemek resimlerinize ve tariflerinize bayıldım en kısa zamanda ( ramazan boyunca hergün iftara davetliydim :)birkaçtanesini uygulayıp yorumlarımı yazıcam .Umarım resimlerdeki ve hayal ettiğim gibi güzel ve lezzetli olurlar.
Benim sizden rica sitenizi açar açmaz o GDO lu iğrenç domatesin çıkmaması.
Çünkü bu çok güzel bir site ve iştah açması gerekirken insanın o bozuk domatesi görünce tüm iştahı kaçıyor vede midesi bulanıyor.
Ben şahsen sırf o resmi görücem diye siteye giresim gelmiyor bazen.
Bence açılış sayfası çok daha güzel ve davetkar olmalı.
Umarım nacizane tavsiyemi dikkate alırsınız.
Başarılarınızın daim olmasını diliyorum
Hayırlı ramazanlar

Sevinç Tüzel   6.8.2011 
 slm mümkünse Helatiye tarifi istiyorum sizden

annecik   9.8.2011 
Sayfa {1}

Ara:

» Genel bilgi
    ¤ Ana sayfa
    ¤
Hakkında
    ¤ Tüm tarifler
    ¤ Kullanılan ölçüler
» Yemek listesi
    ¤ Çorbalar
    ¤ Sıcak yemekler
    ¤ Köfteler
    ¤ Salatalar ve Zeytinyağlılar
    ¤ Hamur işleri
    ¤ Şerbetli ve Sütlü Tatlılar
    ¤ Kekler ve Pastalar
    ¤ Kurabiyeler
    ¤ tartlar,paylar ,kişler
    ¤ Kahvaltılık
    ¤ Reçeller ve Marmelatlar
    ¤ Yöresel yemekler
    ¤ Sofralar
    ¤ Faydalı Bilgiler
    ¤ Kış Hazırlıkları
    ¤ Linkler
    ¤ Deneme Mutfağı
» En çok beğenilenler
    ¤ Havuçlu Kek ve Havuçlu Pasta
    ¤ Amonyaklı Pasta
    ¤ Kandil Simidi
    ¤ Lokma Tatlısı
    ¤ Midye Böreği
» Yemek arşivi
 
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
» İstatistikler
 Bugün tekil hit : 664
 Bugün sayfa izlenimi : 5.765
 Bu hatfa tekil hit : 4.878
 Bu hafta sayfa gösterimi : 39.150
 Bu ay tekil hit : 16.972
 Bu ay sayfa gösterimi : 221.981
 Genel tekil hit : 1.910.377
 Genel sayfa gösterimi : 15.309.248
» Bağlantılar
 -
» Müzik kutusu

 


©
2007 Defne Yaprağı - Tüm hakları saklıdır.   
Tasarım, hosting: Gisa   
 


kocaeli, Kocaeli, İzmit, Izmıt , kocaeliyerel.com, kocaeli rehberi, haber, kocaeli haber ,rehber, şehir, etkinlik, kültür, sanat, film, sinema, lezzet, yemek, yeme, içme, eğlence, moda, alışveriş, indirim, ücretsiz, armağan, bedava, haber, gezi, turlar, tatil, turizm, iş, ticaret, eğitim, opera, bale, tiyatro, konser, parti, müzik, festival, fuar, kongre, arama, harita, , kocaeli olay, özgür kocaeli , bizim kocaeli , Turkey, Türkiye