Defne Yaprağı'nı artık facebook'tan takip edebilirsiniz..
18.5.2010 - Portakal Reçeli 

 Sevgili Elif'e her gittiğimde Ferhan Teyze'nin portakal reçeline yumulurum ve her seferinde, eve gidince hemen yapayım derim, ama unuturum.Annem sırf kabuğundan yapardı çok güzel olurdu ama bütün portakal oluşu daha hoş geldi.Ferhan Teyze'den tarifi aldım ve bu kez portakalı daha tezgahta buluyorken hemen yaptım.Bütün evi mis gibi portakal kokuları sardı(öyle ki kokudan bayılmak üzereyken evi havalandırmak zorunda kaldı eşim)Resimler bu hafta ki ikinci reçel maceramdan.Yaz günleri için kışın en güzel meyvesinden hoş bir reçele hayır demeyin,hemen deneyin!
 
    Malzemeler:
 • 2 kg. çekirdeksiz portakal
 • 1.8-2 kg. toz şeker(10-11 su bardağı)
 • 8 su bardağı su
 • 1/2 limon suyu(veya mercimekten az büyük limon tuzu)
 1. Portakalları güzelce ovarak yıkayın.Rendenin en ince çıkıntılı kısmından kabuğun koyu renkli asitli kısmını hafifce rendeleyin(aşağıdaki gibi)
 2. Büyükçe bir tencerede su kaynatıp,portakalları suya atın. 5 dk. kaynatıp,alın.Suyu döküp,tekrar su kaynatıp işlemi tekrarlayın(4-5 dk)Portakalların soğumasını bekleyin.
 3. Portakalları halka halinde dilimleyip,her dilimi 8-10'a üçgen parçalara bölün.
 4. Başka bir tencerede şeker ve suyu koyu şerbet kıvamına gelene dek kaynatın.
 5. Portakalları ilave edip,yumuşayıp şerbet koyulaşana dek orta ateşte pişirin(arada köpüğünü alarak)Ocağı kapatmadan limon tuzu veya suyunu ilave edip,birkaç taşım kaynatıp temiz kavanozlara boşaltıp,kavanozları ters çevirin.

  

 
         
 
                      

 

11.11.2009 - Üzüm Reçeli 

   Cumartesi günü harika bir sofra ile bizleri ağırlayan Sevgili Arkadaşmız Nilgün,mutfakta bir ara,ballandıra ballandıra, annesinden öğrendiği üzüm reçelinin güzelliğini anlattı.Daha önce hiç görmediğim ve tatmadığım bu reçelin nasıl olacağı merakıyla, ertesi gün hemen yaptım.Karanfil tadı yoğun, harika ve oldukça hafif bir reçel oldu.Eğer marketinizden kasanın dibindeki tanelenmiş kısımı da alırsanız, işiniz çok kolaylaşacaktır.
  
   Malzemeler:(1 konserve kavanozu için)
 • 700 gr. çekirdeksiz üzüm
 • 500-600 gr. toz şeker(tanesi bol olsun isterseniz 500 gr)
 • 1 yemek kaşığı dolusu karanfil
 • 1 yemek kaşığı limon (veya 2 yeşil mercimek büyüklüğünde limon tuzu)
 1. Üzümü yıkayıp taneleyin.orta büyüklükte bir tencereye(tercihen bakır)alıp şeker ve karanfille karıştırın.1/2 saat bekletip üzümlerin hafif suyunu salmasını sağlayın.
 2. Kaynayana dek kısık ateşte,kaynadıktan sonra harlı ateşte reçel kıvamı almasını bekleyin.Kavanoza aldıktan sonra kıvamı biraz sulanıyor ;bu yüzden reçel kıvamından biraz daha koyu kıvama gelince 1 yemek kaşığı limon suyunu da ilave edip bir iki taşım kaynatıp kavanoza alıp,kapağını kapatıp ters çevirin.
16.8.2009 - Hercai Reçel(karışık yaz meyveli) 

    Bu yaz her birinden ayrı ayrı yapmak yerine böyle her tanede ayrı lezzet aldığım bu reçelden bolca yaptım.Hatta,iki haftadır öyle güzel tüketildi ki,size bu satırları yazdıktan sonra mutfağa geçip biraz daha yapmak için kolları sıvayacağım.Mutlaka yapın derim!..
     Tanesi bol, şerbeti az olması için, şekeri az kullandım.Siz bol severseniz şekeri çoğaltabilirsiniz.''Ah keşke hiç şeker olmasa!'' derseniz, buradaki gibi yapabilirsiniz.
   (Geçen yıl benzer bir karışık reçel tarifi vermiştim.Aslında o linkte yaptığım eklemelerle verecektim.Ama zamanı geçmeden hem de bir hatırlatma olarak ayrı linkte veriyorum)
   
 
     Malzemeler:
 • 1 kg. vişne
 • 1 kg. iri kırmızı erik
 • 1 kg. şeftali(biraz sertçe)
 • 1 kg. kayısı(kokulu,sert,beneksiz)
 • 1/2 kg. nektari
 • 1/2 kg. karadut(bulabilirseniz)
 • 2250 gr. tozşeker
 • 1 yemek kaşığı limon suyu veya 1 çay kaşığı ucu ile limon tuzu
 1. Bütün meyveleri yıkayın.Vişnelerin çekirdeklerini çıkarın.Erik,şeftali ve nektarinin kabuklarını soyun.Erikleri dilimleyin.Nektari ve şeftaliyi küp doğrayın(biraz irice)kayısıyı dilimleyin.
 2. Meyveleri aralarına şekerle kat kat döşeyin(en alta kara dut yerleştirin-sulu olduğu için)
 3. 30. dk. sonra ateşe alıp,hiç kısmadan kaynatmaya başlayın.Devamlı başında durarak köpüklerini kevgirle alın.Kıvamını arada kontrol edip,kaşıktan uzayarak dökülene dek pişirin(ateşi hiç kısmadan) Kıvamı gelince,limon suyu veya tuzunu ilave edip,iki taşım kaynatıp,ocağı kapatın.Hemen kavanozlara alıp kapağı kapatıp ters çevirin(soğuyana dek)  
4.7.2009 - Beyaz Zambak Reçeli 

   Hiç duymadınız değil mi?Bende geçen haftaya kadar duymamıştım.Bağda çiçekler arasında otururken,annem''bunların reçeli de yapılıyormuş''deyince hemen çiçekleri bir çırpıda toplayıp,mutfağa daldık.Gül reçeli gibi şerbeti önce kaynatıp sonra çiçekleri ekledik.Aynen onun gibi,hoş kokulu,bal rengi,harika bir reçel oldu.Şimdi diyeceksiniz ki ''beyaz zambak yerine pembe,kırmızı,mor renkleri neden olmasın.Rengi de güzel çıkar'' Ben de böyle sorduğumda, babam'' beyaz dışındaki renkleri güzel kokmaz ''dedi.Rengi daha güzel çıksın,kokusu daha belirgin olsun diye kalan çiçekleri de toplayıp iki gün şekerde bekletip, tekrar yaptım.Sonuç tam da beklediğim gibi daha güzeldi.Bahçenizde bağınızda varsa bu güzelim çiçeklerden,belki kıyamayarak ta olsa toplayıp denemeye son derece değer!
  
     Malzemeler:
 • 2 su bardağı dolusu tohumları çıkartılmış zambak(hafif sıkıştırılmış)+2 yemek kaşığı şeker
 • 4 su bardağı şeker+3 su bardağı su
 • 1/2 limon suyu(küçük boy limonun yarısı )
 1. Alt resimde gördüğünüz gibi,zambağın ortasındaki yeşil kök kısmı çıkarın.Yaprakların her birini ikiye bölüp küçültün.Sarı tohumlu kısmı ve yaprakları ezmeden sudan geçirip,bir kaseye alıp, üzerine 2 yemek kaşığı şeker ekip,ağzına steç kapatıp buzdolabında 2 gün bekletin.
 2. Şeker ve 2 su bardağı suyu tencerede 10 dk. kadar kaynatıp kalan 1 bardak suyu da ilave edip şerbet kıvamına gelene dek kaynatın.Şekerde bekletilen zambağı ve yarım limon suyunu da ilave edip reçel kıvamına gelene dek kaynatın.Ateşten alır almaz temiz bir kavanoza aktarıp ,sıkıca ağzını kapattıktan sonra soğuyana dek ters çevirin.

 

 
 
   
  resim:bahcesel
 
29.6.2009 - Gül Reçeli 

   Hoş kokusu ve keskin lezzetli gül reçeli tarifimize geçmeden önce kabızlık problemi olanlar mutlaka ve mutlaka yapıp, evde bulundurmalarını,şiddetle tavsiye ediyorum.Müthiş bağırsak çalıştırıcı özelliği var(1-2 tatlı kaşığı dolusu alıp,üzerine 1 bardak sıcağa yakın ılık su için)
   Ellerine sağlık anneciğim! 
 
   Malzemeler:
 • 5 su bardağı dolusu has gül yaprakları +1 su bardağı şeker
 • 2 çay kaşığı limon tuzu(veya 1 limon suyu)
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 5 su bardağı şeker+4 su bardağı su+1 fiske tuz
 1. Gül yapraklarını iyice yıkayıp süzün.bir emaye veya cam tencereye alıp,1 bardak şeker ile hafifçe ovun.Ağzı kapalı 2 gün serin bir yerde bekletin.
 2. Bir tencereye şeker ve suyu alıp koyu şerbet kıvmını alana dek kaynatın(kaynadıktan sonra 1 çay kaşığı limon tuzu ilave edin)
 3. Diğer tarafta,gül yapraklarının olduğu tencereye 1 bardak sıcak su ve 1 çay kaşığı silme limon tuzu ilave edip,2 dk. kaynatın.
 4. Şerbete, gül tenceresini aktarıp;reçel kıvamını alana dek kaynatmaya devam edin(harlı ateşte,köpüğünü alarak)
 5. Ateşten alır almaz kavanozlara boşaltıp,ağzını kapatıp,ters çevirin(soğuyana dek)

   Not:Gül reçeli fotoğrafta görünen kalın yapraklı güller ile değil,ince yapraklı,hoş kokulu,küçük gül çeşidi olan has güller ile oluyor.Sakın yanıltmış olmayayım.

        Limon tuzu veya limon bu reçelde diğer reçel tariflerinde olduğu gibi son anda ilave edilirse, rengi koyulaşmıyor.Onun için önceden ilave ediliyor. 
 
 

Sayfa {1} {2} {3}

Ara:

» Genel bilgi
    ¤ Ana sayfa
    ¤
Hakkında
    ¤ Tüm tarifler
    ¤ Kullanılan ölçüler
» Yemek listesi
    ¤ Çorbalar
    ¤ Sıcak yemekler
    ¤ Köfteler
    ¤ Salatalar ve Zeytinyağlılar
    ¤ Hamur işleri
    ¤ Şerbetli ve Sütlü Tatlılar
    ¤ Kekler ve Pastalar
    ¤ Kurabiyeler
    ¤ tartlar,paylar ,kişler
    ¤ Kahvaltılık
    ¤ Reçeller ve Marmelatlar
    ¤ Yöresel yemekler
    ¤ Sofralar
    ¤ Faydalı Bilgiler
    ¤ Kış Hazırlıkları
    ¤ Linkler
    ¤ Deneme Mutfağı
» En çok beğenilenler
    ¤ Havuçlu Kek ve Havuçlu Pasta
    ¤ Amonyaklı Pasta
    ¤ Kandil Simidi
    ¤ Lokma Tatlısı
    ¤ Midye Böreği
» Yemek arşivi
 
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
» İstatistikler
 Bugün tekil hit : 620
 Bugün sayfa izlenimi : 6.285
 Bu hatfa tekil hit : 5.722
 Bu hafta sayfa gösterimi : 49.059
 Bu ay tekil hit : 14.825
 Bu ay sayfa gösterimi : 195.825
 Genel tekil hit : 1.885.240
 Genel sayfa gösterimi : 14.982.167
» Bağlantılar
 -
» Müzik kutusu

 


©
2007 Defne Yaprağı - Tüm hakları saklıdır.   
Tasarım, hosting: Gisa   
 


kocaeli, Kocaeli, İzmit, Izmıt , kocaeliyerel.com, kocaeli rehberi, haber, kocaeli haber ,rehber, şehir, etkinlik, kültür, sanat, film, sinema, lezzet, yemek, yeme, içme, eğlence, moda, alışveriş, indirim, ücretsiz, armağan, bedava, haber, gezi, turlar, tatil, turizm, iş, ticaret, eğitim, opera, bale, tiyatro, konser, parti, müzik, festival, fuar, kongre, arama, harita, , kocaeli olay, özgür kocaeli , bizim kocaeli , Turkey, Türkiye